Словенија ја „збриша“ Хрватска

Првиот и најважниот противник на Македонија, репрезентацијата на Словенија денеска одигра контролен меч на кој противник и беше селекцијата на Хрватска. Не се добри вестите од Целје, Словенија победи 33-26, а можеше и поубедливо да слави.Не беа комплетни двата тима. Во редовите на Словенија недостасуаа Зарабец, Благотиншек, во редовите на Хрватска не беа Дувњак, Марковиќ, Пешиќ. 
Но, имаа сосема добри состави на располагање и Врањеш и Хорват. 
Средбата немаше особено жесток ритам, во поглед на одбраната и фаулите, но имаше доволно борбен дух. Словенија навидум не одигра којзнае што, но подлабока анализа веројатно ќе покаже дека беа ги надиграа Хрватите во сите елементи. 
Беа и побрзи и подобри и многу потечно одеа нивните акции. Главно преку десната страна напаѓаа Словенците, таму каде што се Доленец и Маргуч, односно Јанц. Двете крила на Словенија заедно постигнаа 15 гола, речиси пола од вкупниот број. 
Можеше првиот противник на Македонија и двоцифрен да го добие мечот. Имаа плус осум, (31-23), но само во вториот дел имаа и два промашени пенали и четири зицери што завршија во стативата на голот на Хрватска. 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk