Русија го прецрта Трефилов

Сергеј Шишарев, според листата на Форбс еден од 150-те најбогати Руси, останува на чело на ракометната федерација уште четири години. Но, руската ракометна легенда Евгениј Трефилов - не. Евгениј Трефилов не е реизбран во Извршната комисија на Ракометната федерација на Русија (ФГР). Легендарниот руски тренер до 2019 беше селектор на женскиот тим, а потоа имаше функција потпретседател на ФГР.  Трефилов остана познат критичар на руската репрезентација во периодот од 2019 година, особено на работата на тренерите.  Но, се чини дека времето го прегази и дека веќе не се гледа на ракометот од аголот од кој гледа тој. 
Денеска имаше нови избори во Русија, Сергеј Шишкарев кој е на чело на федерацијата од 2015 година доби нов мандат. 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk