Европскиот против олимпискиот првак за светското злато

Во финалето на СП Шпанија 2021 ќе се сретнат Франција и Норвешка. Франција ја совлада Данска во тесен и супер-интересен полуфинален дуел, кои кои данските ракометарки меѓуредови се жалат и на судењето, додека Норвешка издоминира во вториот дел на мечот со домашната Шпанија и си обезбеди дуел за злато.

Финалето на СП во кое олимпискиот првак Франција се среќава со европскиот првак Норвешка ќе се игра во недела од 17:30 часот, а претходно во битка за бронзениот медал ќе се сретнат селекциите на Данска и Шпанија (14:30). 

 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk