Германија и Бразил први до 1/4 финале на СП

Германија од Група 3 и Бразил од Група 4, се двете репрезентации што први обезбедија пласман во 1/4 финалето на Светското првенство што се одржува во Шпанија.Германија вечерва ја совлада селекцијата на Јужна Кореја, убедливо (38-27) и со осум бода на две кола до крајот, не може да заврши под второто место затоа што ги има победено директните ривали (Ј. Кореја и Унгарија), а Конго и Чешка со по нула на салдо ќе бидат загревање на 1/4 финалето. 
Данска со шест бода и натпревар помалку во моментов е на второто место, но и нив им е потребна победа на Чешка за да обезбедат 1/4 финале. На полувреме водеа 14-9, така што можеме и нив да ги „квалификуваме“ во следната фаза. 

Слична е ситуацијата и во групата „4“. Таму Бразил има веќе собрано осум бода и подобар скор од ривалите и официјално е пласиран во 1/4 финалето. Позади нив со два бода помалку е Шпанија која вечерва игра со Хрватска за обезбедување на второто место.
Домаќинот на мундијалот водеше 15-12 во 35 минута од натпреварот и се блиску до верификација на пласманот. Дури и со пораз, Шпанија повторно ќе има плус два во однос на Хрватска, но ќе мора да победи на двата меча со крајот. 


 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk