Миркуловски се врати на терен

Добри вести од Германија за селекторот на машката сениорска репрезентација Кирил Лазаров и македонските фанови кои редовно во јануари ја бодрат македонската репрезентација на големо натпреварување. 
Филип Миркуловски ја санираше повредата и се врати на терен. Филип Миркуловски веќе одработи 2-3 тренинга со Вецлар и денеска на дуелот со Мелзунген (16:00ч), ја менува „цивилката“ со дрес и ќе биде спремен да истрча на терен. Миркуловски пред нецел месец го превитка зглобот и прогнизте беа дека ќе паузира речиси до 15-20 декември. Се враќа целосно рехабилитиран две недели порано и ќе има уште повеќе време да ја подгне формата. 
Ова е одлична вест за македонската репрезентација која на 13 јануари во рамките на ЕП ќе се соочи со Данска во Дебрецен. 
Миркуловски заедно со Лазаров го играат своето последно големо натпреварување и од нив очекуваме уште еден, последен пат да ја поведат репрезентацијата кон вториот круг, остварување за кое ќе бидат потребни нивни партии како од најдобрите денови. 

 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk