Колстад извиси, Дамке остана во Кил

Крилниот играч на Кил, Руне Дамке беше поврзауван со трансфер во новиот норвешки проект Колстад. Но, засега, нитшто од тоа. Левото крило Руне дамке го продолжи договорот со Кил и останува во овој клуб најмалку до јуни 2024 година. Германскиот репрезентативец беше поврзуван со трансфер во Колстад, Норвешка. Голема улога во овие шпеккулации имаше тоа што тој и неговиот соиграш Сандер Сагосен (се сели во Колстад) се во врска со норвешките репрезентативки Стине и Хане Офтедал. 
Но, Сагосен оди за Норвешка, Руне Дамке уште две сезони останува во Кил.  Претходно и Свен Ериг, десното крило на Кил го продолжи договорот. 

 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk