Македонија минимално поразена на вториот меч

СРБИЈА - МАКЕДОНИЈА   20-19 (13-11)
СРБИЈА: М. Агбаба 4, Ј. Агбаба 2, Бојичиќ 2, Вукајловиќ, Митровиќ 3, Јововиќ, Богуновиќ, Обрадовиќ, Граовац, Ѓурашиновиќ, Стамениќ, Јовaновиќ 1, Ловриќ 2, Јањушевиќ , Рисовиќ, Коциќ 5 , Којиќ, Радојевиќ, Гаровиќ 1
МАКЕДОНИЈА: Серафимова, Мицевска, Јовановска, Миновска, Ристовска 4, Дукоска, Ризоска 2, Дабевска 1, Јанкуловска, Коцева, Стојковска 3, Младеновска, Јанеска 7, Гичевска 2, Кипријановска, Коловска, Џатевска, Коцева, Седлоска 

Македонија и Србија го одиграа и вториот контролен натпревар. Мечот се играше во Стара Пазова, а победи селекцијата на Србија, минимално 20-19.
Македонската селекција го одигра и вториот пријателски меч со Србија и сега останува да чека да и се насмевне среќата и да добие покана за настап на мундијалот.

Србија која преку квалификациите обезбеди пласман на СП, одамна е во тренажен процес и објективно во подобар ритам од македонскиот тим. Но, Македонија одигра на вториот меч многу подобро отколку на првиот, резултатот беше тесен во текот на целиот меч, за на крајот Србија да слави минимална победа. 
 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk