На СП само вакцинирани!

ИХФ во петокот ги информираше сите федерации дека за настап на претстојното СП Шпанија, можеби ќе мора сите играчи да бидат вакцинирани. 


Тоа „можеби“ во известувањето на ИХФ предзивика повеќе забуни отколку што даде одговори, па на некој начин и го примора ИХФ да пресече. 
Одлуката е донесена - На СП Шпанија 2021 ќе можат да играат само вакцинирани ракометарки. 

Колку антиваксери и други типови на избегнувачи на имунизацијата има меѓу врвните ракометарки ќе видиме мошне брзо. Очекуваме да има многу играчи што нема да играат. 

Засега нема најава дека ЕХФ би можел нешто слично да воведе за ЕП 2022 во Унгарија и Словачка. 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk