Веспрем ги престави Елдера и Пешмалбек

Две познати имиња доаѓаат во Веспрем следната сезона. Еден договор е продолжен за следните две сезони. Веспрем денеска ги официјализираше трансферите на пикерот Драган Пешмалбек од Нант и на плејмејкерот Јахија Елдера од Замалек. 
Очекувавме и Микита Вајлупов од Мешков Брест да биде презентиран, но место него двегодишен договор потпиша словенечкото крило Гашпер Маргуч. Ова не е ја исклучува можноста Вајлупов да биде дел од Веспрем следната сезона. 

Трансферот на Пешмаблек од Нант ја подгрева опцијата Жереми Тото од Вардар да биде неговата замена во Франција. 
Вардар беше заинтересиран и за египетскиот ас Елдера, но тој заминува кај својот сонародник Омар Јахија во Унгарија. 

Обновено: Веспрем денеска го претстави и Микита Вајлупов за вој играч од сезоната 2022 до 2024. 

 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk