Нов мандат за Милошевски, Мустафа реизбран за претседател на ИХФ

Без изненадувања минина онјалн Конгресот на ИХФ на кој за претседател на ИХФ беше реизбран Хасан Мустафа, долгогодишниот водач на светскиот ракомет. Генералниот секретар на РФМ, Филип Милошевски беа реизбран за член на Арбитражната комисијата н ИХФ. На местото на првиот судија на ИХФ, од каде сотавка поднесе Шпанецот Гаљего, е избран Норвежанецот Пер Мортен Содал. 
Потврдени се и промените на правилата, што беа усвоени на Советот на ИХФ. Ова значи дека додавањата при пасивна игра се кратат од шест на четири, дека радиуис од два метра од центарот ќе биде дозволен за старт на игра по примен гол и дека секој удар во глава на голман е автоматски две минути. 

 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk