Kaко пројде Неделата на ЕХФ, резултати

Неделата на ЕХФ, прва во сезоната во пресрет на ЕП 2022 донесе бројни интерени натпревари, но со оглед на тоа дека доаѓа среде сезона, репрезентациите беа голем број на случаи во видно изменети состави. 
Без разлика и така е период кога се чека новиот бран на ракометари, па шармот што го носи борбата за место во репрезентацијата беше секаде присутен.Се играше и во Европа и Африка и во Азија. Шансата да ги проверат своите стари и нови сили ја пропуштија единствено селекторите на Исланд и Украина кои немаа контролни натпревари, иако беа на собир.
Денеска останаа да се доиграа неколку средби, а во двата главни дена се постигнати следниве резултати:

РЕЗУЛТАТИ:
Египет - Македонија 32-25 (12-10)
Египет - Македонија  31-26 (13-10)
Хрватска - Словенија  34-31 (18-16)
Унгарија - БиХ   26-24 (14-11)
Белорусија - Русија  35-27 (17-9)
Белорусија - Русија  31-27 (14-14)
Австрија - Чешка  25-18 (13-10)
Австрија - Чешка  35-30 (18-18)
Словачка - Србија 21-32 (11-14)
Германија - Португалија   30-28 (18-13)
Шведска - Полска  32-28 (20-15)
Шпанија - Романија  35-31 (20-13)

ЗЛАТНА ЛИГА - НОРВЕШКА
Франција - Данска  26-31 (13-19)
Норвешка - Холандија  40-29 (20-13)
Норвешка - Данска  28-31 (13-14)

ТУРНИР ВО ТУНИС
Швајцарија - Капе Верде   22-24 (13-10)
Ц. Гора - Тунис  28-30 (12-15)
Капе Верде - Ц. Гора  29-30 (15-13)
Тунис - Швајцарија 22-28 (10-9)

ТУРНИР ВО КАТАР
С.Арабија - Кувајт   29-28 (14-13)
Катар - Иран  35-24 (19-11)

 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk