Комплетирано првото младинско коло, резултати

Комплетирано е првото коло од Младинскиот шампионат на Македонија, првенство за играчи од генерацијата 2002 и помлади. Дебитантот Алкалоид му нанесе убедлив пораз на Вардар 1961 во првото коло од Младинската лига на Македонија. Пораз запишаа и младинците на Пролет, тие загубија од екипата на Скопје 2020. 
Загуби и Металург, тие беа поразени од Јуниор Кисела Вода, додека честа на „суперлигашите“ ја спаси Бутел кој минимално го совлада Борец. 
Двете битолски екипи, славеа победи над ривали од езерото, Струга и Охрид, а Радовиш и Прилеп беа подобри од Младост и Партизан. 
Комплетирано е и првото коло во женска конкуренција, каде фаворитите остварија убедливи победи. 
Комплетни резултати од првото коло во машка и женска конкуренција. 

Младинци, резултати, 1 коло: 

Група А
АЛКАЛОИД – ВАРДАР 36-27 (19-13)
СКОПЈЕ – ПРОЛЕТ 35-28 (14-14)
Следно коло 6/7.11.2021
ВАРДАР - ПРОЛЕТ
АЛКАЛОИД - СКОПЈЕ

Група Б
ЈУНИОР КВ – МЕТАЛУРГ 37-26 (21-13)
МЕТАЛУРГ РА – ГОЛДЕН АРТ 37-26 (15-14)
БОРЕЦ – БУТЕЛ СКОПЈЕ 23-24 (12-11)
Следно коло 6/7.11.2021
МЕТАЛУРГ - БУТЕЛ
ГОЛДЕН АРТ - БОРЕЦ
ЈУНИОР КВ - МЕТАЛУРГ РА

Група Ц
ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР – СТРУГА 32-26 (14-17)
ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2 – ОХРИД 27-23 (14-9)
ЕНХАЛОН слободен
Следно коло 6/7.11.2021
СТРУГА - ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР
ЕНХАЛОН - ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2
ОХРИД е слободен

Група Д
РАДОВИШ – МЛАДОСТ 32-28 (16-12)
ПРИЛЕП – ПАРТИЗАН 41-21 (19-10)
ТИКВЕШ слободен
Следно коло 6/7.11.2021
МЛАДОСТ - ПРИЛЕП
ТИКВЕШ - РАДОВИШ
Партизан е слободенМладинки, резултати, 1 коло:

Група А
ВАРДАР – ЧАИР 48-31 (24-14)
СПАРТАК – СТРУМА 43-18 (21-10)
Следно коло 6/7.11.2021
ЧАИР - СТРУМА
ВАРДАР - СПАРТАК

Група Б
МЕТАЛУРГ – КУЗМАН ВАРДАР 48-11 (24-7)
КУМАНОВО – ОВЧЕ ПОЛЕ СУ 31-28 (18-13)
Следно коло 6/7.11.2021
МЕТАЛУРГ - КУМАНОВО
КУЗМАН ВАРДАР - ОВЧЕ ПОЛЕ СУ

 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk