Алкалоид запиша две победи, триумфален старт на младинците

Екипата на Алкалоид во седмото коло од Првата лига, го совлада тимот на Куманово, а денеска и младинската екипа со победа го комплетираше викендот.Лидерот на прволигашката табела, Алкалоид ја запиша седмата победа по ред, откако на доста интересен натпревар го совлада борбениот состав на МРК Куманово, 38-26 (18-14).
Гостите беа борбен противник во текот на целиот натпревар, но Алкалоид имаше подобра колективна игра и иако ова му беше досега најголем предизвик, без резултатски неизвесности со силен финиш стигнаа и до убедлива разлика. 
Денеска на победничката патека им се приклучи и младинската екипа која го совлада тимот на Вардар 1961. Избрниците на Бранко Ангеловски доминираа на денешниот меч со црвено-црните. По воведните израмнети 5-5, со серија од 5-1 стигнаа до 10-6, а потоа до полувремето разликата ја зголемија на 19-13. 
Во вториот дел, уште беше поиразена доминацијата на бело-сините и на крајот запишаа победа од 36-27. 

Седма победа во Првата лига група „Б“ оствари и екипата на Голден Арт. Ланскиот суперлигаш немаше проблеми со екипата на Текстилец и победи со 36-15. 
Во следното коло вкрстуваат Алкалоид и Голден Арт на натпревар што е дерби на овој дел од сезоната во групата. Веднаш по дуелот со Голден Арт, Алкалоид ќе игра и со третиот голем кандидат за Плеј оф - Јуниор Кисела Вода кој има еден пораз. 

Во групата „А“ денеска се играат натпревари. Драчево е лидер со 15 бода, а го следат Вардар Неготино и Младост Богданци кои имаат по 12 бода и натпревар помалку. Јехона исто така има 12 бода. 

Викендов стартуваа со натпреварување Младинските шампионати на Македонија во машка и во женска конкуренција. Комплетните резултати ќе ги објавиме по комплетирањето на колото. 

 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk