Викендов стартуваат младинските првенства

Младинските првенства на Македонија сезонава ќе почнат со мало доцнење поради Ковид, но поважно е што шампионатот ќе се игра комплетно, почнувајќи со натпреварите по групи.Создадени се услови во ерата на Ковид 19 младинските првенства да се играат непречено и тоа да се играат комплетно, почнувајќи од натпреварите по групи.
Екипите регионално се поделени во четири групи, а викендов во рамките на првото коло се среќаваат следниве парови. 

ГРУПА „А“
Сабота 30.10.2021
12:00   Алкалоид - Вардар 1961  (Борис Трајковски)
17:00   Скопје 2020 - Пролет 62   (Антон Димитров - Бутел)

ГРУПА „Б“
Недела, 31.10.2021
16:00   Борец - Бутел Скопје (Гемиџии, Велес)
Понеделник 01.11.2021
14:00   Јуниор Кисела Вода - Металург  (Круме Кепески)
19:30   Металург РА - Голден Арт (Автокоманда)

ГРУПА „В“
Петок 29.10.2021
18:00   Еурофарм Пелистер - Струга (Боро Чурлевски, Битола)
Недела 31.10.2021 
14:00  Еурофарм Пелистер 2 - Охрид (Боро Чурлевски, Битола)
Слободна е екипата на Енхалон

ГРУПА „Г“
Недела 31.10.2021
18:30  Прилеп - Партизан (РР Ричко, Прилеп)
Понеделник 01.11.2021
19:30  Радовиш - Младост 1977 (25 Мај, Радовиш)
Слободна е екипата на Тиквеш

 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk