Е. Пелистер со победа го отвори новото коло

Еурофарм Пелистер – Бутел Скопје 27-20 (16-7)
Спортска сала „Боро Чурлевски“ - Битола, Гледачи: 500. Судии: Димитар и Дејан Георгиевски
Еурофарм Пелистер: Секељи, Кизиќ, Мараш 3, Ојлески 1, Маркоски, Маџовски 1, Мандалиниќ 11, Танкоски, Периќ 3, Костески, Кукоски, Велковски, Божиќ Павлетиќ 4, Граџан 3, Обрадовиќ 1, Табоада
Седмерци: 4/3 Исклучувања: 6 минути
Бутел Скопје: Чаневски, Блажевски, Фидановски, Андреевски, Младеновски 4, Стојановски, Ѓеоргиевски, Митев 2, Б. Спасовски, Мојсоски 1, Боб. Спасовски 1, Стојчевиќ, Јевтиќ 2, Давитковски 1, Мајиќ 9, Тот
Седмерци: 7/5 Исклучувања: 6 минутиЕ. Пелистер запиша нов првенствена победа, а од Битола со празни раце си замина екипата на Бутел Скопје. Решавачки беше првиот период од натпреварот во кој битолчаните направија недостижна разлика од девет гола (16-7). 


Тоа им беше сосема доволно за второто полувреме да го одиграат помирно и поопуштено и на крајот да запишат победа од вкупн седум гола разлика (27-20). 
Ова беше премиерниот натпревар од новото суперлигашко коло кое ќе најголемиот број од натпреварите се играат утре, а во недела ќе се комплетира со само еден меч. 

Стипе Мандалиниќ со 11 постигнати голови беше најдобриот стрелец на натпреварот.
 
Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk