Високи порази на Чаир и Металург

Одлуката на двата македонски претставника, Чаир и Металург двапати да гостуваат е прилично јасна слика за клупскиот ракомет, а сега стигна и резултатската потврда за нивото. ЖРК Чаир и ЖРК Металург вечерва се поразни на својот прв настап во ЕХФ Европскиот куп. Македонските екипи решија двата меча да ги играат на гости, а по првиот веќе се на праг на сигурна елиминација. И тоа од екипи од Фарските острови и Луксембург. 

ЖРК Чаир е поразен од екипата на Х71 од Фарски острови со цели 17 гола разлика (26-43).  ЖРК Металург, пак, загуби во Луксембург од Дуделанж со „само“ девет гола (18-27). 

 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk