Белоруските надежи за Никуленков

Димитри Никуленков, кај нас познат и како Никуленкау, е новиот селектор на сите младински репрезентации на Белорусија. Некогашниот капитен на Мешков Брест, подоцна и на СКА Минск од позицијата селектор на јуниорите, ја доби комплетната доверба да ги води надежите на Белорусија во периодот до 2024 година. 
Белорусија, слично како и Македонија е „заглавена“ во ЕХФ Шампионатите и води постојани битки и составува нови генерации што ќе можат да се пласираат на ЕХФ Еуро. 

 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk