Кирил Лазаров стана мастер коуч

Селекторот на македонската репрезентација Кирил Лазаров ја доби највисоката тренерска лицеца - мастер коуч. 
Лазаров го положи последниот тест на кој ја анализираше темата „Репрезентација на Шпанија на Европското првенство во Австрија, Шведска и Норвешка 2020 година - освојувач на златен медал (структура на тимот, применета стратегија и оцена на играчи)".

Ова е стандард што мора да го исполнува секој тренер што води репрезентација на меѓунардоната сцена. Лазаров беше во процес на добивање на лиценцата ког ја презема македонската репрезентација, сега го комплетираше цисклусот.


 
Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk