СУПЕР ЛИГА: Прво коло, резултати, нај стрелци...

СУПЕР ЛИГА ПРВО КОЛО 
Вардар 1961 - Скопје 2020   48-24 (25-11)
Охрид - Тиквеш  29-24 (13-9)
Е. Пелистер - Е. Пелистер 2     29-24 (13-10)
Бутел Скопје - Прилеп   28-27 (13-14)
Металург - Т. Пролет   22-24 (12-13)
Радовиш - Струга  19-22 (10-11)Испуштената шанса за сензација на Прилеп кој мечот со Бутел Скопје го загуби во последните секунди, победата на Т. Пролет над десеткуваниот Металург во „Автокоманда“ и изненадувачкиот триумф на Струга на гостувањето во Радовиш се трите моменти што го одбележаа првото коло во македонската Супер лига. 

На другите три средби очекувано Вардар славеше висока победа над дебитантот Скопје 2020, Е. Пелистер тесно, но и без преголемо форсирање славеше над Е. Пелистер 2, а Охрид не им дозоволи на кавадарчани да се понадеваат на убав резултат во „Билјанини извори“. 

ТОП СТРЕЛЦИ
1. Бобан Блажевски (Струга) - 11 гола
2. Мирко Мајиќ (Бутел) - 8 гола
3. Филип Талески (Вардар) - 7 гола
4. Златко Хорват (Металург) - 7 гола
5. Тимур Дибиров (Вардар) - 7 гола
6. Костадин Петров (Металург) - 6 гола
7. Реваз Чантурија (Прилеп) - 6 гола
8. Христијан Милошевски (Прилеп) - 6 гола
9. Мандалиниќ, Божиќ-Павлетиќ, Обрадовиќ, Милошевиќ, Трпчевски, Давитковски, Тот, Голубовиќ, Пејовиќ, и Чакалиќ - 5 гола. 

Следното коло ќе се игра на 15/17 септември, а ќе се сретнат следниве екипи
Тиквеш - Е. Пелистер (15.09)
Струга - Охрид (16.09)
Скопје 2020 - Т. Пролет (16.09)
Е. Пелистер 2 - Бутел Скопје (16.09)
Прилеп - Металург (16.09)
Вардар - Радовиш (17.09)


 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk