Први домашни бодови за Е. Пелистер

Еурофарм Пелистер – Еурофарм Пелистер 2     29-24 (13-10)
Спортска сала „Боро Чурлевски“ - Битола. Гледачи: 800. Судии: Методија и Михајло Илиевски (Битола)
Еурофарм Пелистер: Кизиќ, Секељи, Мараш, Ојлески 2, Маркоски, Маџовски 2, Кукуловски 1, Мандалиниќ 5, Кушан 2, Периќ 3, Кукоски, Костески 2, Велковски 2, Божиќ Павлетиќ 5, Обрадовиќ 5, Табоада
Седмерци: 4/3Исклучувања: 10 минути
Еурофарм Пелистер 2:Трајкоски, Ристевски, Јовановски, Кузманоски 3, Пет. Атанасијевиќ 3, В. Димитровски 2, Митревски 1, Петровиќ 4, Андонов, Димитриески 1, Пет. Атанасијевиќ, Ѓорговски 3, Ѓукиќ 1, Блажевски 2, Арсеновски 2, Мирчевски 2
Седмерци: 2/1Исклучувања: 6 минутиЕ. Пелистер очекувано ги освои бодовите од дуелот со екипата на Е. Пелистер 2 од првиот (меѓусебен) меч одигран во домашниот шампионат.
Првиот тим водеше константно низ текот на целиот натпревар, главно со два-трил гола разлика се до последната фаза од натпреварот, кога го зголемија водството на четри-пет гола што им беше доволно за мирен финиш.
Емилијан Ѓорговски за кого Голден Арт бараше суспензија, настапи во дресот на вториот битолски тим денеска. 


 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk