Дамите тргнуваат со дерби

Денеска со ждрепка беа одредени групите во женскиот шампионат на Македонија. Екипите се поделени во две групи, а ќе се игра по систем секој против секого по што првите четири продолжуваат во Плеј оф а другите во Плеј аут. Денеска со ждрепка беа одредени групите за претстојното првенство во женска конкуренција.  Шампионатот ќе стартува со дерби меч меѓу засилениот Ѓорче Петров и екипата на Вардар. 

ГРУПА „А“ - Куманово, Чаир, Деспина, Гевгелија, Пелистер, Шампион, Кузман, Феникс
1. Коло: Феникс - Чаир, Шампион - Куманово, Пелистер - Гевгелија, Кузман Илинден - Деспина

ГРУПА „Б“ - Металург, Стружанка, Спартак, О. Поле СУ, Ѓ. Петров
1: Коло: Ѓ. Петров - Вардар, Металург - Спартак, О. Поле - Астибо, Стружанка е слободна

Првото коло ќе се игра на 18/19 септември.

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk