Играа во Металург, сега заедно во Ал Араби

Некогашните ракометари на Металург, Жарко Марковиќ и Вуко Борозан до крајот на сезоната ќе играат заедно во Катар.Жарко Марковиќ им се приклучува на Црногорците Вуко Борозан и Јово Дамјановиќ во екипата на Ал Араби, првиот фаворит за шампион на Катар. Во овој клуб настапува и Даниел Шариќ, прославениот голман од овие простори.
Ова ќе биде осмиот клуб од Блискиот Исток за кој има настапувано најдобриот десен бек од мундијалот во 2015. Претходно играше за Ал Ахли (КСА), па за катарските Ал Џаиш, Ал Духаи, Ал Гарафа, Ал Вакра, Ал Шамал  и Ал Рајан. 

 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk