Матијас Гидсел се сели во Бундес лига

Новата данска ракометна ѕвезда ќе им се придружи на колегите од репрезентацијата Јакоб Холм и Ласе Андерсон во Бундес лигата.Големата данска ѕвезда Матијас Гидсел (22), МВП на Олимписките игри и ал стар играч од СП Египет ја игра последната сезона во дресот на ГОГ Гудме. Следните три ќе биде ракометар на Фуксе Берлин,. Германскиот тим денеска се пофали дека го добил потписот на Гидесел, 

Берлин со тоа ќе го состави триото од данската репрезентација - Јакоб Холм, Ласе Андерсен и Матијас Гидсел. На линијата ќе им се приклучи Макс Дар од Шведска, а во одбраната Виран Морос. 
Договорите на други двајца Данци, Ханс Линдберг и Јохан Коч истекуваат во 2022 и засега не се знае дали ќе бидат продолжени. 

 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk