Реми на скопското дерби, Металург поразен во Битола

РЕЗУЛТАТИ 12. КОЛО
Бутел Скопје - Т. Пролет  26-26 (13-13)
Е. Пелистер - Металург  34-24 (18-10)
Струга - Вардар 1961    22-32 (10-15)
Охрид - Е. Пелистер 2   24-21 (13-9)

Табела: 1 Вардар (33). 2. Пелистер (33). 3 Т. Пролет (19). 4. Металург (17). 5. Бутел Скопје (15). 6. Охрид (12). 7. Е. Струга (3) Пелистер 2 (5), 8. Струга (3 бода).Денешното 12 коло од Супер лигата го донесе очекуваниот заплет пред финалната разврска која ќе биде во следното коло. 
Т. Пролет остана непоразен на гостувањето кај Бутел Скопје. Средбата заврши 26-26 со тоа што домашниот Бутел го постигна израмнувачкиот погодок.За Т. Пролет и реми има речиси иста тежина како и победа, па не ризикуваше во последниот напад и бодовите беа поделени. 

Металург немаше реално шанса во Битола против Е: Пелистер. Рамниправноста ја снема во еден период од првиот дел каде по 10-9, домашните направија огромна серија од 8-0, поведоа со 18-9 и тука сите дилеми околу победникот беа решени. Потоа се играше резултатски израмнето, но дистанцата секогаш беше голема. 

Охрид го совлада вториот тим Е. Пелистер и го подобри своето салдо во пресрет на последните две кола, во кои нема да имаат шанса да се изборат за Европа. 

Вардар, рутински го совлада тимот на Струга и го задржа првото место на табелата. 

Битката за Европа завршува следното коло кога се среќаваат Металург и Бутел Скопје. Која од овие две екипи ќе победи, таа ќе игра во Европската лига. 
Битката за третото место завршува во последното коло со најверојатен епилог - Т. Пролет победува на мечот со Струга и го освојува третото место. Металург во последното коло игра со Вардар, а Бутел со Е. Пелистер 2. 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk