Maкедонија повторно во група со Данска!

Денеска во Будимпешта беа одржана ждрепка за ЕП 2022, првенство на кое ќе настапи и Македонија. По втор пат ЕП ќе се игра со 24 репрезентации и по втор пат по модел 4 групи со по 6 екипи, систем што репрезентациите особено тие од третиот и четвртиот шешир треба здружено да го срушат, за да не им се случи и во 2023 ова што им се случи денеска. 

Македонија ги дозна противниците во групата, тоа се селекциите на Словенија, Данска и Црна Гора

ГРУПА А - Дебрецен: СЛОВЕНИЈА, ДАНСКА, МАКЕДОНИЈА, ЦРНА ГОРА
ГРУПА Б - Будимпешта: ПОРТУГАЛИЈА, УНГАРИЈА, ИСЛАНД, ХОЛАНДИЈА
ГРУПА Ц: Сегед: ХРВАТСКА, СРБИЈА, ФРАНЦИЈА, УКРАИНА
ГРУПА Д - Братислава: ГЕРМАНИЈА, АВСТРИЈА, БЕЛОРУСИЈА, ПОЛСКА
ГРУПА Е - Братислава: ШПАНИЈА, ШВЕДСКА, ЧЕШКА, БИХ
ГРУПА Ф - Кошице: НОРВЕШКА, РУСИЈА, СЛОВАЧКА, ЛИТВАНИЈА

Македонија своите натпревари ќе ги игра во Дебрецен

Две репрезентации од сите шест групи продолжуваат во следната фаза, пола од репрезентациите си одат дома по три одиграни натпревари. 

 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk