Обрван ја поведе БиХ кон ЕП 2022

Ивица Обрван, поранешниот селектор на Македонија, сега кормилар на БиХ, на ракометните терени по подолга пауза се врати со стил. 
БиХ ја совлада Австрија со 27-21 (11-10) и направи голем чекор кон ЕП 2022. Особено по нивниот пораз од Естонија, беше важно денеска да слават победа и да останат во игра барем како третопласирани во случај на пораз на гости од Австрија и дома од Германија. 

Ако се случи тоа реално сценарио, БиХ ќе има два бода и изгледни шанси да се пласира, со оглед на ситуацијата во другите групи. 
За Македонија повеќе би одговарало БиХ да го освои второто место, а за тоа ќе им биде потребен бод од гостувањето кај Австрија. 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk