ПРВА ЛИГА: Аеродром со победа го отвори Плеј оф

АЕРОДРОМ - КУМАНОВО  29-26 (12-11)
Михајлов 10, Митревски 5 - Тасевски 11, Цветковски 6



Екипата на Аеродром ја запиша првата плеј оф победа во првата лига, денеска, со триумфот над Куманово (29-26) на меч одигран во „Автокоманда“. 
Куманово подобро отврои имаше водство во првиот дел од првото полувреме, но Аеродром израмни, па и поведе со со 10-7 во продолжението, разлика што не ја задржа и на полувреме беше 12-11. 

Во вториот дел Аеродром набрзина се врати на плус три (14-11), а потоа го контролираше резултатот. Решавачки беше периодот од 40-50 минута. Тогаш домашниот тим одигра подобра одбрана и имаше подобра транзиција па постигнаа и неколку лесни голови. Голманот имаше заслуга, иако и гостите не беа лоши. Но, рековме, Аеродром имаше неколку полесни голови, ги принуди кумановчани да брзаат, а со тоа и погрешија и стигнаа до водство од 25-20. 
Неколку минути подоцна кога поведоа со 28-23 беше решен победникот. До крајот на мечот Куманово успеа само да го ублажи поразот. 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk