Куп на Македонија: Резултати и парови за денеска

Почна првата фаза од Купот на Македонија, увертира за стартот на пролетниот дел од Супер лигата.Без изненадувања мина првиот ден од елиминациите во Купот на Македонија. Елиминациската фаза е таква да играат прболигаши против суперлигаши, а епилогот засега е 100 % на страна на суперлигашките тимови.
Денеска се играат уште седум наптревари по што ќе се добијат 16 -те екипи што подоцна ќе формираат четири групи со по четири тима од каде, пак, ќе се добијат учесниците на Фајнал фор турнирот. 

Куп на Македонија (мажи)
Елиминации резултати:
Вардар 1961 – Текстилец 47 – 11
Преспа 2015 – Струга 16 – 32
Еурофарм Пелистер 2 – Јехона 40 – 19
Пролет 62 – Борец 38 – 19
Кичево 2020 – Бутел Скопје 18 – 53
Прилеп – Аеродром 31 – 23
Ринија М – Работнички 14 – 30
Шампион – Тиквеш 2014  23 – 34
Јуниор К.В – Драчево 32 – 24

25.02.2021 – Четврток
(19:30 часот) Партизан 2016 Спорт – Голден Арт КЛ 7
(16:00 часот) Металург РА – Радовиш
(18:30 часот) Куманово – Металург
(18:00 часот) Астраион Хендбол – Македонија Ѓ.П
(19:00 часот) Младост 1977 – Скопје 2020
(18:00 часот) Еурофарм Пелистер – Вардар Неготино
(15:00 часот) Делчево – Охрид

Победниците од натпреварите ќе формираат четири групи по четири екипи.
 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk