Вардар го прифати долгот и доби ваучер

Вардар 1961 во последен момент се избори за ваучер од Агенцијата за млади и спорт и тоа во висина од над 300.000 евра. Вардар 1961 ќе добие ваучер од 300.000 евра, но за да ги исполни условите, управата на новиот правен субјект Вардар 1961 мораше да ги прифати и долговите на старата клупска управа. 

Во спротивно, не само што немаше да му следува ваучер, туку и двете ѕвездички и сите досега освоени титули ќе беа под прашалник се до конечната должничка разврска. 
Сега Вардар 1961 е наследник на спортските резлутати, но и е должен неофицијално е неколку милиони евра. Ова наведува на заклучок дека Сергеј Самсоненко потворно дал гаранци дека ќе го исплати својот дел. 
 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk