Шамбери го купува постариот Скубе

Себастијан Скубе, постариот брат на некогашниот вардарец Сташ Скубе, не лето заминува од данската екипа Бјерингбро Силкеборг. 
Себастијан Скубе на лето се сели во Франција. Неговиот нов клуб е Шамбери, еден од најпознатите француски ракометни брендови. 
Скубе во 2014 пристигна во Данска од редовите на Целје и генерално е познат по изјавите дека Данска за него е најдобрата земја во светот. Затоа и чуди помалку што се сели во Франција, но на 33 годишна возраст секоја понуда од звучно име е добредојдена. 
Повозрасниот Скубе не играше на СП Египет. Тој прво ја прифати понудата на Врањеш за кам бек во националниот тим, но потоа се откажа од таа идејата и остана надвор од мундијалските комбинации. 

 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk