Дамите од Финска се откажаа, ќе ги следат ли и мажите?

Двете репрезентации на Финска имаа закажано квалификациски натпревари во март. Женската репрезентација, денеска се повлече од квалификациите.Можно ли е сценарио, според кое Македонија би имала еден противник помалку во квалификациите за ЕП 2022? 
Можно, можеби и за очекување е таков расплет, откако денеска, Финска објави дека нивната женска репрезентација се повлекува од квалификациите во кои требаше да игра со Португалија и Турција. 
Пандемијата на Ковид 19 која не е запрена, за Финците е преголем ризик за да ја испратат репрезентацијата во Турција, па целиот тој турнир е откажан, а Португалија и Турција одат директно во бараж. Нивната машка репрезентација е во групата со Македонија, Данска и Швајцарија. Тие на 10 и 14 март играат два натпревари со Швајцарија, а потоа во последните две кола на 28 април и на 2 мај ќе играат против Македонија (дома) и Данска (гости). 

Финска досега запиша два пораза, од Македонија и Данска и практично е без шанса да напедува кон ЕП. Ако и за мажите важи истото како и за жените, комбинирано со Ковид 19, можно е, иако нема најава, да се повлечат и од машките квалификации. 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk