ФОТО: Како се станува шампион?

Многу бајки се напишани за системот, играта што ја игра Данска, освојувачот на две светски првенства по ред. Но, една слика, може да каже повеќе од 1000 зборови.Кога игра Данска, ракометот изгледа како најлесната игра. Но, зад нивната разиграност, стои систем што е граден со децении и прифатен и надоградуван од сите таму инволвирани. 

Можеме да зборуваме за нивната транзиција, подвижност, дисциплина во играта и како тоа го прават со леснотија. 
Но, место да објаснуваме, погледнете ја фотографијата и видете каде е топката, а каде се со враќањето за измена или пред својот гол дури тројца нивни ракометари. 

Убаво илустрација на тоа како се станува шампион. Со дисциплина, пред се...

фото: Andrew McSteen / FB

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk