Борбени авиони ги дочекаа Данците

Репрезентацијата на Данска предмалку слета на аеродромот, каде што поради Ковид нема да има посебен дочек, или традиционално да се појават од славеничката бина или тераса. Но, Данците имаа дочек. Несекојдневен. Не само што „Брон“ светеше во боите на данското знаме, беа дочекани со придружба - на небото. 

Два борбени авиона од типот Фантом „Ф-16“ го пресретнаа авионот што ги превезуваше ракометарите и престижниот пехар и го придружуваа до аеродромот Каструп. Во авионот беше и новинатиот на „ДР“ кој го овековечи моментот. 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk