Хрватска поразена, Червар си оди

ХРВАТСКА - АРГЕНТИНА  19-23 (12-12)Со години Лино Червар и Хрватска го зборуваа успехот од 2003 година кога станаа светски прваци. Денеска од 2003 година им се потвори уште една епизода, ама онаа првата, од првото коло кога загуби од Аргентина. 

Денеска Хрватска загуби од Аргентина, одново, а Лино Червар изјави дека ХРС треба да си бара нов изборник за олимписките квалификации. 
Хрватска денеска беше комплетно немоќна да се спротивстави на разгираните Аргентици и загуби 19-23 по што практично ги загуби и шансите за 1/4 финале. „Си одам по СП. Оваа одлука е конечна. Нема веќе да размислувам околу тоа. Мене критериумите ми беа високи. Но, на тренер што екипата вака ќе му одигра на СП, не му е местото овде. Нека најде ХРС нов човек, ќе му дадам целосна поддршка“, изјави Лино Червар. 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk