Брестовац: Проблем е што нашите играчи се статисти во клубовите

Селекторот Брестовац го апострофираше најголемиот проблем во македонскиот ракомет, проблем што се рефлектира во репрезентацијата. 
„Точно е, загубивме 10 разлика. Мислите дека мене ми е убаво, дека не ми е срам? Но, подобро да загубиме 10 разлика, а сите да играат и да видат каде се и да напредуваат, отколку да загубиме со 3-4, 5 разлика, а да го држам Лазаров во игра 60 минути и во составот се потпираме на постари играчи. И само да се залажуваме и да го одложиме моментот кога неминовно ќе се случи тоа што сега се случува“, вели Брестовац.
Не е битно дали сум јас селектор. Кој и да дојде е исто. Да не донесе некој нов селектор 16 нови играчи? Тие се играчите што ги имаме. Проблемот е што тие не играат во своите клубови. 
И на сето тоа што не играат уште им се носат странци во екипите и тоа не врвни. Се прошири лигата и сега место да просперираат нашите играчи им се носат странци, дури и во Плеј аут е исто.
Погледнете каде играат играчите на Словенија, а каде играат нашите. Видете само каква миннутажа имаат нашите играчи во своите клубови.
Слушам критики дека не е земен овој или тој. Дури и играчи што не се ни во првиот тим на својот клуб?! Не се добри за прв тим, а треба да се добри за репрезентација... 
Потоа виновна била федерацијата, виновен бил селекторот... 
Мораме да се соочиме со реалноста, да работиме. Ќе боли една две години, битно е да направиме тим. И ќе биде и полошо пред да биде подобро. 
Овде видовме и научивме многу, се отвораат и добри работи, влегуваме во еден систем. Имаме пенал за пласман на ЕП. Тоа што ја победивме Швајцарија на гости е голема работа. Ќе мораме да оргнизираме седум осум натпревари со врвни екипи за да го подигнеме нивото, тоа не немаме друг избор“, изјави селекторот Данило Брестовац. 
 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk