Играчите победија, СП ќе биде без публика

Организаторот на мундијалот во Египет, ги послуша екипите и донесе финална одлука Светското првенство да се игра без публика. Иницијативата на Микел Хансен, Сандер Сагосен подоцна нашироко прифатена во скандинавијата и од Европската Унија на играчи донесе резултат. 
Мундијалот ќе се игра без публика. 
Египет планираше прво 30, потоа 20% од капацитетот на салите да биде со гледачи, но откако тоа наиде на незадоволство кај учесниците, ја промени одлуката. 

Ќе биде тажно ова СП, како што беше тажен и европскиот женски шампионат, но здравјето е врвен приоритет, па мораже да има ваква жртва. 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk