Србија си оди дома, втор живот за Холандија

Photo credit: Stanko Gruden / kolektiffimages

ЕХФ Еуро 2020 е завршено за репрезентацијата на Србија. Утре, заедно со Словенија се враќаат домаСрбија му даде посебен шмек на ЕХФ Еуро 2020, го признавале некои тоа или не. Уште не беа стигнати на ЕП, а веќе имаше „драми“ околу  нив, потоа следеа Ковид, па повредата на Лекиќ, па епскиот пресврт во Холндија, па денешната драма со Хрватска... Толку од нив. Високиот пораз од Унгарија им пресуди на мини табелата, вечерва, отако Холандија на совлада Унгарија 28-28. 

Така Холандија, Србија и Унгарија преллиминраната рунда ја завршија со по два бода, а најслабат гол разлика во меѓусебните дуели имаше Србија. 
Хрватска со 4, Холандија со 2 и Унгарија без бодови продолжуваат во главната рунда на ЕП. 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk