Легендата добива улица со свое име во Франција

Францускиот претседател Емануал Макрон, почна голема акција со која голем број на улици, јавни згради ќе добијат име на истакнати личности, а ќе има и нови споменици.Меѓу имињата на 400 „идентификувани“ предлози засега се наоѓа и еден ракометар. Џексон Ричардсон, француска и светска ракометна легенда, во моментов селектор на Габон, најверојатно ќе биде еден од изгласаните. 

Авенија Џексон Ричардсон во Шамбери? Или во градот од каде што ја почна кариерата? Ова се прашања-прогнози на француските медиуми што наскоро ќе добијат одговор. 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk