Јуниор Кисела Вода ја реши групата „А“

ЈУНИОР КИСЕЛА ВОДА - ГОЛДЕН АРТ КЛ7   35-25 (16-10)
Брјактаревиќ 7, Трајчевски 7, Стојановски 7 - Стојков 5, Буторац 5, Гајиќ 4Битката за Плеј оф во групата „А“ доби побрза разврска откако што се очекуваше. Вечерва Јуниор Кисела Вода му нанесе тежок пораз на Голден Арт КЛ7 и ги прекина нивните надежи дека ќе се пласираат во Плеј оф. Голден Арт КЛ7 има одиграно 11 од вкупно 12 натпревари, но има три бода помалку од Струга и послаб скор од нив во меѓусебниот дуел. 

Јуниор Кисела Вода теоретски има шанса да се пласира во Плеј оф, ако победи на сите четири следни натпревари. Првиот предизвик им е следното коло - непоразениот Охрид. 

Јуниор Кисела Вода и вечерва предводен од Ристо Магдинчев на клупата подобро отвори. Поведоа 5-2, потоа има 7-4, а КЛ7 тешко се снаоѓаше. Прашањето беше дали гостите ќе се вратат во игра и ќе потсетат на нивната прва меѓусебна средба на која победија (30-18) или ќе бидат нокаутирани. 
Се случи второто. Во само неколку минути во финишот, од 9-8, Јуниор Кисела Вода со серија од 7-0 стигна до 16-8 и го реши победникот во неколку минути. 

Предноста од седум осум гола Јуниор Кисела Вода ја одржуваше со расположеното трио Барјактаровиќ, Трајчевски и Стојановски кои постигнаа по седум гола. Гостите најмногу што успеаја е да намалат на 20-26, но потоа уште еднаш во финишот им падна концентрацијата и моралот и Јуниор Кисела Вода победи со 10 гола разлика. 

Од оваа група се одигра и натпреварот Пролет - Радовиш, што заврши со победа на домашниот тим од 27-21 и во пракса го имаме триото што ќе игра во Плеј оф.

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk