Митревски го реши дербито со Спортинг

Македонскиот репрезентативен голман имаше импресивна партија и е најзаслужен за триумфот на Порто на жешкиот терен во Лисабон. Порто губеше 10-11 на гостувањето во Лисабон, кога шведскиот тренер Магнус Андерсон конечно, се тргна од интертноста која траеше уште од натпреварот со Пари Сен Жермен и го замени Алфредо Квинтана со Никола Митревски. 

Тоа подоцна се покажа како потег кој го реши дербито во Лисабон. Никола Митревски до крајот на натпреварот запиша 14 одбрани, со статистика 14/27, а Спортинг постигна 4 гола на празна мрежа. 

Порто на крајот уште славеше и рутинска победа од 33-27 (14-14) и ја за пиша 11 победа, нанесувајќи му го на Спортинг првиот пораз.
Со оваа победа, Порто направи голем исчекор кон одбрана на шампионската титула. 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk