Куманово не се прослави во Лвов

ГАЛИЧАНКА ЛВОВ - КУМАНОВО  33-17 (11-8)
Боризовска 4, Трајковиќ 4, Сарановиќ 2, Чокели 2, Џамкиќ 2, Кипријановска 1, Марковска 1, Ивановска 1Куманово запиша висок пораз на првиот натпревар од ЕХФ Куп во Лвов, против домашната Галичанка (17-33) и практично е елиминиран од понатамошното натпреварување. 

Одиграа сосема солидно прво полувреме македонските ракометарки по кое имаа негатива, но само од три гола разлика 8-11. 
Не успеаја да одиграат во ист ритам и во вториот дел, напротив. На почетокот беше ветувачки, имаше шанса и за минус еден македонскиот тим откако Кипријановска при 10-12 украде една топка, но потоа влегоа во ритам домашните.

Серијата во на домашните во следните 15 минути беше 16-3 и комплетно го сменија впечатокот за натпреварот. Конечните 33-17 не даваат никаква надеж дека во недела има шанси за поправен. Но, Куманово ќе има шанса да го поправи барем впечатокот. 
Боризовска и Трајковиќ со по четири гола беа најефикасните ракометарки во македонскиот состав. 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk