Швајцарците со Шмит и Портнер против Македонија

Репрезентацијата на Швајцарија, најголемиот и ривал за директено место што води на ЕП 2022 го објави соствот за дуелите со Македонија (7 ноември, Цуг) и Данска (4 ноември, Данска).Енди или Андре Шмит главниот играч на РНЛ и Никола Портнер голманот на Шамбери се двета најпознати имиња во составот со кој Швајцарија ќе игра против Данска и Македонија. 
Натпреварот со Македонија се игра на 7 ноември во Цуг. 
Македонскиот селектор има селектирано состав, но РФМ има рок до 26 октомври да го испрати во ЕХФ, по што веќе нема да може да менува. 

Интересен податок за овој состав е дека нема ниту еден играл од екипата на Луцерн со која Металург виде доста мака во второто коло од квалификациите за ЛЕ.
Винтертур и Кадетен се домашните клубови што даваат репрезентативци, покрај неколкумина интернационалци.

Mehdi Ben Romdhane (Kadetten Schaffhausen, 0 Länderspiele/0 Tore)
Aurel Bringolf (TSV St. Otmar St. Gallen, 69/2)
Maximilian Gerbl (Kadetten Schaffhausen, 34/68)
Leonard Grazioli (HSC Suhr Aarau, 2/0)
Dimitrij Küttel (Kadetten Schaffhausen, 60/134)
Marvin Lier (Pfadi Winterthur, 64/157)
Luka Maros (Kadetten Schaffhausen, 48/112)
Lucas Meister (GWD Minden/GER, 50/131)
Alen Milosevic (SC DHfK Leipzig/GER, 49/86)
Nikola Portner (Chambéry Savoie Handball/FRA, 91/10)
Nicolas Raemy (Wacker Thun, 65/186)
Samuel Röthlisberger (TVB 1898 Stuttgart/GER, 46/11)
Lenny Rubin (HSG Wetzlar/GER, 37/122)
Jonas Schelker (Kadetten Schaffhausen, 10/15)
Andy Schmid (Rhein-Neckar Löwen/GER, 182/875)
Roman Sidorowicz (Pfadi Winterthur, 62/144)
Michal Svajlen (Pfadi Winterthur, 87/104)
Nik Tominec (Kadetten Schaffhausen, 14/13)
Cédrie Tynowski (Pfadi Winterthur, 22/50)
Samuel Zehnder (Kadetten Schaffhausen, 12/28)
Селектор: Marco Ellenberger
 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk