ЕП 2020: Само женски судии на ЕП Данска и Норвешка

ЕХФ со години форисира женски судиски парови, за конечно да дојде до посакуваниот момент. ЕХФ беше упоред и истраен, долго време даваше шанса на женски судиски парови во Европските Купови, за конечно да дојдат до посакуваниот момент. 

На следното ЕП, во Данска и Норвешка 2020 ќе судат само женски судиски парови. 

ЕХФ номираше десет судиски парови, меѓу кои не се најде најдобрата женска судиска двојка од Македонија (Карбеска - Илиева). 
Списокот на номинирани арбитри за престојниот шампионат е следниов:
 
AUT - Ana Vranes / Marlis Wenninger
BIH - Vesna Balvan / Tatjana Prastalo
DEN - Karina Christiansen / Line Hesseldal Hansen
FRA - Charlotte Bonaventura / Julie Bonaventura
GRE - Ioanna Christidi / Ioanna Papamattheou
MNE - Jelena Mitrovic / Andjelina Kazanegra
POR - Vania Sa / Marta Sa
ROU - Cristina Nastase / Simona-Raluca Stancu
RUS - Viktoriia Alpaidze / Tatyana Berezkina
SRB - Vanja Antic / Jelena Jakovljevic

 


 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk