ЛЕ ЖДРЕПКА: Металург од шести, Е. Пелистер во трет шешир

Утре во Виена ќе бидат извлечени паровите за групите во Лига Европа. Македонија има два претставника. Е. Пелистер и Металург и тие нема да можат да играат меѓусебе затоа што има заштита два тима од иста земја да не се во иста групаЕ. Пелистер е во третиот, Металург е во шестиот шешир во групната фаза од ЛЕ. Противниците се безмалку истите што можат да ги добијат и двата тима. 
Е. Пелистер нема да може да игра против Металург, но и против Чеховски медведи, Татран Прешов и Бешикташ. 

Металург нема да може да игра против Е. Пелистер, но и против ЦСКА Москва, Тримо Требње и Кристијанштад. Вака поставени, третиот шешир можеби нуди и полесни противници отколку што на битолчани им нуди шестиот.  Обрнете внимание на екипите што се во четвртиот шешир. Тие во на најмала рака се израмнети со шеширите од Лигата на шампионите што зборува за силата и квалитетот на реновираната Лига Европа. 

Екипите ќе бидат поделени во четири групи од по шест екипи. Четири екипи продолжуваат во елиминациите, последните две ќе завршат со Европа по 10 кола. 

EHF European League Men
Group phase draw pots:

Pot 1
Abanca Ademar Leon (ESP)
USAM Nimes Gard (FRA)
SC Magdeburg (GER)
Grundfos Tatabanya KC (HUN)

Pot 2
Orlen Wisla Plock (POL)
C.S. Dinamo Bucuresti (ROU)
Kadetten Schaffhausen (SUI)
Alingsas HK (SWE)

Pot 3
HC Eurofarm Pelister (MKD)
Chekhovskie medvedi (RUS)
TATRAN Presov (SVK)
Besiktas Aygaz (TUR)

Pot 4
Fenix Toulouse Handball (FRA)
Montpellier HB(FRA)
Füchse Berlin (GER)
Rhein-Neckar Löwen (GER)

Pot 5
Fivers (AUT)
RK Nexe (CRO)
GOG (DEN)
Sporting CP (POR)

Pot 6
HC Metalurg (MKD)
RK Trimo Trebnje (SLO)
IFK Kristianstad (SWE)
HC CSKA (RUS)
 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk