Проблем за СЕХА, Словачка се „затвора“

Словачката влада од 1 октомври воведува нов сет строги мерки меѓу кои е и забрана за спортски настани. Татран Прешов нема да може да стартува во СЕХА ГаспромСловачката влада на состанок што траел до доцна во ноќта донела одлука за воведување на нови строги и рестриктивни мерки во борбата со Ковид 19.
Мерките стапуваат на сила на 1 октомври, а меѓу нив е и целосната забрана за спорстки настани. 

Следствено, Татран Прешов нема да може да игра во СЕХА Гаспром ниту пак шампионатот на Словачка ќе се игра. Нема да смеат/можат да играат ниту во Лига Европа, која исто така почнува во октомври.
Татран Прешов во СЕХА е во групата со пет клуба во која е и Вардар. 

Спортските колективи веќе почнаа да реагираат, да се бунтуваат и да пишуваат соопштенија. Татран Прешов е еден од нив. Прашањето е дали ќе успејат да издејствуваат нешто, макар тоа било играње во празни сали и слично. Одговорот ќе го дознаеме деновиве, откако ќе профункционираат мерките, но во моментов ставот на владата на Словачка е јасен. 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk