ЕХФ го дисквалификува Бенидорм

Шпанската екипа Бенидорм нема да ја брани предноста од три гола од првиот натпревар со АОН Фајверс од АвстријаШпанската екипа Бенидорм ја совлада австриската АОН Фајверс (34-31) на првиот меч од второто коло во ЛЕ. 
Но, пред реваншот, шест нивни ракометари се заразија со корона и шпанското здравство ги смести во 10 дневен каратнтин сите. И тие што имаа негативни тестови не добија дозвола да ја напуштат Шпанија и да патуваат во Виена на реванш. 
Шпанската федерација и Бенидорм бараа одложување и не го добија. Нивниот тим е дисквалификуван и во групната фаза на ЛЕ се пласираше АОН Фајверс од Австрија.  

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk