Официјално откажан Супер Глоуб 2020

Светското клупско првенство нема да се игра годинаваСе беше јасно уште во април кога С. Арабија побара откажување на Супер Глоуб поради новонастанатите Ковид услови. 
ИХФ се обиде да го амортизира тоа и сепак да го одржи турнирот на кој се вртат големи пари и како награди и како целокупен фонд и настан. 

Носењето на одлуката беше одложено за јули, но кога не се променија условите, се одложи за септември... 

Сеге е јасно дека нема да има услови годинава да се игра тој турнир, па ИХФ веќе немаше основ и понатаму да одлоговлекува и проголаси дека Супер Глоуб 2020 нема да се одржи. 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk