Металург ја подига формата, настрада Тиквеш

МЕТАЛУРГ - ГРК ТИКВЕШ  36-24   (21-13)
Металург: Шилегов 9, Кондев 4, Петковски 1, Кофилоски 1, Хорват 2, Мариќ 2, Младеновиќ 1, Тодески 3, Рниќ 4, Додиќ 4, Потиќ 4, Митиќ 1, 
Тиквеш: Медиќ 4, Ристовски 1, Лазов 3, Ѓоргиевски 3, Колоски 5, Јанчев 5, Гошевски 3Натпреварите од домашното првенство се чини се добредојдени за Металург кој видно ја подобрува формата пред дуелите со швајцарскиот тим Кренс Луцерн закажани за 22 и 29 септември. 

Вечерва Металург ја запиша третата победа во првенството, а настрада екипата на Тиквеш од Кавадарци. Со Хорват, Рниќ и Потиќ во тимот, а Какараш, Серафимов и Поповиќ на трибини, Металург беше преголем залак за Кавадарчани. 

Немаше многу неизвесности, Металург поведе 6-3, гостите рамнорпавни се бореа дваесетина минути, имаа тенок минус 10-13, а потоа со серија од 8-3, Металург поведе со 21-13, резултат активен на полувреме. 

Во вториот дел, Металург на стартот постигна два гола и стигна прв пат до плус 10 (23-13), потоа во следните 10-тина минути бепше дистанца 10-12 гола за во последните десет да се влезе со резултат 32-20. 
 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk