НОВО ПРАВИЛО: Египет бира со кого ќе игра

Ново правило е додадено во пресрет на Светското првенство во ЕгипетПредност плус добива организаторот на Светското првенство, во случајов Египет во пресрет на мундијалот. Познато правило во ждрепка е домаќинот да ја избере групата во која ќе игра. Па така Египет, откако беа извлечени сите екипи од шеширите 4,3 и 1, ја одбра групата во која се Шведска, Чешка и Квалификантот од Јужна Америка.
Ново правило, воведено непосредно пред ждрепката е дека Египет освен противниците ќе може да го бира и распоредот. Да одбере дали ќе игра прво со Чешка или Шведска или со Чиле (најверојатен претставник на Ј.Америка). 

За време на ждрепката беше промовирана и маскотата на мундијалот, а тоа е „Хорус“ (фото)

 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk