(ФОТО) ИХФ ја промовираше мундијалската топка

Светската ракометна федерација промовираше топка со хиероглифи и во боите на египетското знамеЗа пет дена во Гиза ќе се одржи ждрепката за Светското првенство во Египет. Прво со 32 репрезентации, прво на кое ќе се одржува ждрепка, а два патника не се познати и прво по четири мундијали на кое Македонија нема да игра. 

ИХФ денеска на прес конференција на која се зборуваше за детали од ждрепката ја промовираше и топката на „Молтен“ со која ќе се игра на СП. Таа е ишарана со хиероглифи и е во боите на знамето на Египет. 

Поврзани вести

Ви се допаѓа текстот?
Кликнете Like на нашата FB страница и станете дел од g-sport.mk